Helpline Center announces Spirit of Volunteerism nominees

April 2, 2018

The Helpline Center will honor 77 individuals, groups and businesses during the 2018 Spirit of Volunteerism Awards on May 10.

The event will be held from 11:30 a.m. to 1 p.m. at the Sioux Falls Convention Center. Volunteers were nominated by nonprofits and individuals in the Sioux Falls area.

Tickets are $30 and can be purchased online.

The 2018 Spirit of Volunteerism Award nominees are:

Youth Award nominees:

  • Brianna Balzer nominated by St. Francis House.
  • Bryn Devlin nominated by The Outdoor Campus.
  • Isaac Burchill nominated by The Ransom Church – South Campus.
  • Kaela Wierenga nominated by Tammy & Jason Wierenga.
  • Leo Mullen nominated by Siouxland Heritage Museums.
  • Preston Quissell nominated by Butterfly House & Aquarium.
  • Shelby Specht nominated by Kristi Specht.
  • Sydnie Cloutier nominated by Sanford Health.
  • Trinity Willert nominated by Washington Pavilion of Arts and Science.
  • Zachary Buchholtz nominated by Sanford Health.

Group Volunteer Award nominees:

  • American Cancer Society Road to Recovery volunteers nominated by American Cancer Society.
  • Big Sioux Rocky Mountain Elk Foundation nominated by Ryan Donovan.
  • Chariots for Children nominated by Big Brothers Big Sisters of the Sioux Empire.
  • Good Earth State Park volunteers nominated by Good Earth State Park.
  • Hal and Jan Frentz nominated by The Salvation Army.
  • MetaBank JA Council nominated by Junior Achievement.
  • NAMI Sioux Falls volunteers nominated by NAMI Sioux Falls.
  • Sioux Empire Community Theatre build team nominated by Sioux Empire Community Theatre.
  • Christian School photography class nominated by the Alpha Center.
  • Soroptimist International of Sioux Falls Club nominated by Toy Lending Library of South Dakota.
  • Steve and Kaye Cook nominated by The Salvation Army.

Corporate Humanitarian Award nominees – two awards will be given:

  • Avera nominated by Lutheran Social Services Mentoring.
  • Billion Toyota of Sioux Falls nominated by Big Brothers Big Sisters of South Dakota.
  • Citibank technology department nominated by Feeding South Dakota BackPack Program.
  • Exit Realty nominated by Habitat for Humanity of Greater Sioux Falls.
  • Flyboy Donuts nominated by The Salvation Army.
  • Hy-Vee nominated by the Alpha Center.
  • Hy-Vee nominated by The Salvation Army.
  • The Barrel House nominated by Sioux Falls School District.
  • Vern Eide Motorcars nominated by Habitat for Humanity of Greater Sioux Falls.

Up and Coming Volunteer Award nominees:

  • Bryn Dubs nominated by The Ransom Church.
  • Courtney Hottovy nominated by Sanford Hospice.
  • Cynthia Larson nominated by the Alpha Center.
  • Diana A. Randall nominated by Toy Lending Library of South Dakota.
  • John Tobin nominated by Big Brothers Big Sisters of the Sioux Empire.
  • Kristi Kranz nominated by LSS Better Together and Janice Barry.
  • Laura Pommier nominated by National Abstinence Clearinghouse.
  • Shanda Maurcio nominated by JAM Art & Supplies.

Shining Bright Volunteer Award nominees:

  • Christi Winter nominated by Sioux Falls Area Humane Society.
  • Courtney Tielke nominated by Bishop Dudley Hospitality House.
  • Dawn Malsam nominated by Safe Families (The Ransom Church).
  • Deb Harris nominated by Habitat for Humanity of Greater Sioux Falls.
  • Debbie Pederson nominated by Great Plains Zoo & Delbridge Museum of Natural History.
  • Eimi Ibrahim-Cloutier nominated by Feeding South Dakota BackPack Program.
  • Gregg Moores nominated by The Ransom Church.
  • Jacki Blumenauer nominated by The Ransom Church.
  • Kristi Thurston nominated by The Salvation Army.
  • Lizette Aanenson nominated by Elizabeth Lambert.
  • Marcia King nominated by Sioux Falls CASA.
  • Mary Jackson nominated The Community Outreach.
  • Michelle Solberg nominated by Big Brothers Big Sisters of the Sioux Empire.
  • Sara Timothy nominated by National Abstinence Clearinghouse.
  • Sheila Wassom nominated by LifeScape.
  • Tarin Obbink nominated by The Ransom Church.
  • Terry Burchill nominated by The Ransom Church.

Lifetime Volunteer Award nominees:

  • Alice Ann Stange nominated by Sunnycrest Village.
  • Alvin Meyer nominated by The Salvation Army.
  • Arlene Jockheck nominated by Senior Companions of South Dakota.
  • Beth Jernberg nominated by Avera McKennan.
  • Carolynn Stavenger nominated by Sioux Falls CASA.
  • Cheryl Ulvestad nominated by The Outdoor Campus.
  • Clair Halverson nominated by Sanford Health.
  • Darrell Weinacht nominated by Big Brothers Big Sisters of the Sioux Empire.
  • Doug Erickson nominated by First United Methodist Church.
  • Greg Olsen nominated by Siouxland Heritage Museums.
  • Jeaneite Lorenz nominated by Lutheran Social Services Center for New Americans.
  • Lenora Bezpaletz nominated by Washington Pavilion of Arts and Science.
  • Leona Wieland nominated by Soroptimist International of Sioux Falls.
  • Londa Vickerman nominated by Avera@Home Hospice
.
  • Lou Johnson nominated by the Alpha Center.
  • Mark Sinkey nominated by Sanford Hospice.
  • Phyllis Thomspon nominated by Sanford Health.
  • Ricky Anderberg nominated by Active Generations.
  • Ron Mattice nominated by The Salvation Army.
  • Ruth Atkins nominated by Call to Freedom
.
  • Shirley Skoglund nominated by Good Samaritan Society – Communities of Sioux Falls
  • Susan Wright nominated by Butterfly House & Aquarium.
  • Tom Wierenga nominated by Habitat for Humanity of Greater Sioux Falls.

The Helpline Center Volunteer Connections program links those who want to volunteer and the agencies that need them. The program manages an online database of hundreds of volunteer opportunities in the area and can be accessed at volunteer.helplinecenter.org.

Helpline Center announces Spirit of Volunteerism nominees

The Helpline Center will honor 77 individuals, groups and businesses during the 2018 Spirit of Volunteerism Awards on May 10.

News Tip

Have a business news item to share with us?

Scroll to top